18.06.2024.

DOKUMENTARNI FILM "KUĆA NA KRALJEVCU" UVRŠTEN U PROGRAM "VREMEPLOV" 71. PULSKOG FILMSKOG FESTIVALA

Nakon festivalskih projekcija u regiji, posljednji dokumentarni uradak Pere Kvesića ("Dum spiro spero") bit će prikazan i na ovogodišnjem izdanju najvažnijeg filmskog festivala u Republici Hrvatskoj
Thik_1

Dokumentarni film KUĆA NA KRALJEVCU Pere Kvesića, nastao u produkciji Factuma, uvršten, među ostalima, uz klasična ostvarenja „Kaja, ubit ću te“ Vatroslava Mimice i „Kud puklo da puklo“ Rajka Grlića, u programsku jedinicu VREMEPLOV ovogodišnjeg, 71. izdanja Pula Film Festival. Ovim se putem zahvaljujemo svim članovima obitelji autora, njegovim prijateljima i kolegama, za nastanak ovog iznimnog dokumentarnog uratka. Naravno, zahvaljujemo i festivalskom timu na izboru potonjega.

Film će biti prikazan 13. srpnja, u prekrasnom zdanju Kina Valli (adresa: Giardini 1), s početkom u 18 sati.

KUĆA NA KRALJEVCU progovara o jednoj posebnoj zagrebačkoj kući. S adresom u istoimenom zagrebačkom naselju, kuća je posljednjih gotovo pola stoljeća pružala utočište brojnim pojedincima raznolikih afiniteta. U nekom razdoblju života svima je njima ona bila svojevrsni dom. Velik broj stanara kuće bio je istaknut na raznim poljima umjetničkog stvaralaštva i društvenih djelatnosti pa su u njoj stvorene vrhunske knjige, filmski scenariji, fotografije, ilustracije, stripovi, glazba, predstave, filmovi. U kući, koju je svojevremeno izgradio Slobodan Praljak, živjeli su, između ostalih, Abdulah Sidran, Goran Babić, grupa Ayllu, Igor Kordej, Goran Pavelić Pipo, Milan Trenc, Davor Slamnig i Pjer Žardin, a u nju su, među inima, navraćali Davor Gobac, Mirko Ilić i Vilim Matula. Stanari su se kasnije raštrkali diljem svijeta, od Južna Amerike, Kanade, New Yorka i Haaga pa sve do Beograda, Sarajeva i Ljubljane. Prateći njihove sudbine, donedavni vlasnik kuće i autor filma Pero Kvesić progovara o minulom, ali i današnjem vremenu.

PERO KVESIĆ (1950. - 2023.) rođen je u Zagrebu gdje je na Filozofskom fakultetu diplomirao sociologiju i filozofiju. Bio je član redakcija Omladinskog tjednika, omladinskog lista Tlo i Studentskog lista. Godine 1977. pokrenuo je omladinski list Polet i bio njegov prvi glavni urednik. Bio je glavni i odgovorni urednik časopisa Pitanja, a godine 1984. pokrenuo je biblioteku i časopis Quorum. Objavio je velik broj proznih djela među kojima su najpoznatije zbirke pripovijedaka "Uvod u Peru K." (1975.), "Mladi K." (1983.), "Uspomene urednika erotskog magazina" (2003.) i "Vrijeme rata i razonode" (2014.), te romane "Što mi rade i što im radim" (1984.), "Rent-a-car express" (2000.) i "Stjecaj okolnosti" (2002.). Objavio je i nekoliko zbirki pjesama te nekoliko romana za djecu i slikovnica.

Godine 2007. i 2009. uvrštavan je u obaveznu školsku lektiru u Danskoj. Godine 1987. pod mentorstvom Dušana Vukotića pripremio je seriju, scenaristički pristup i koncepciju likova crtanih filmova "Mali leteći medvjedići" za Zagreb film. Početkom sedamdesetih godina pisao je scenarije za Školsku televiziju Zagreb (Obrazovni program). Napisao je scenarije za nekoliko TV drama i dokumentarnih emisija i filmova. Surađivao je na scenariju filma "Samo jednom se ljubi". Napisao je scenarije za kratke animirane filmove Duška Vukotića i Pavla Štaltera. Od 2006. piše blog "Čovjek-vadičep sreće ženu-ribu", a fotografije prijatelja, poznanika i slučajnih prolaznika objavljuje na blogu Bablfotograf.

O nama

Factum je najznačajnija hrvatska nezavisna dokumentarna produkcija. U dvadeset i pet godina postojanja Factum je realizirao preko osamdeset višestruko nagrađivanih dokumentaraca koji su prikazani na stotinjak svjetskih festivala.

Factum_combo

Kontakt

FACTUM

Draškovićeva 57
10 000 Zagreb
Hrvatska
T. +385 1 4854 821
info@factum.com.hr